Občas nás všechny popadají pomíjivé pokusy o lepší péči o naše tělo. Fitness a obecně zdravý životní styl je v poslední době velmi populární téma. I Apple mu věnuje pozornost a má svou aplikaci Zdraví, kde můžete sledovat data o sobě. My se vám pokusíme pomoci s výběrem vhodných Fitness aplikací (FitApp), které vám ke zdravějšímu životnímu stylu pomohou. Ať už běhání, jízdu na kole nebo jen chůzi si většina uživatelů zaznamenává. Kdo netrackuje, jako by nesportoval. Na App Store se nachází mnoho aplikací – ať už placených nebo neplacených. My se proto podíváme na zoubek těm nejznámějším, které se nacházejí na předních příčkách žebříčků App Store a pokusíme se vám zodpovědět otázku, který tracker je pro vás ten nejvhodnější.
Nike+ RunClub
Nike – společnost spolupracující přímo s Applem. Pokud milujete design AppleWatch Nike+ Edition, budete milovat Aplikaci Nike+ RunClub. I kdyby záznam aktivit za moc nestál, vzhledem je vyjímečná – to poznáte ihned při prvním spuštění.
Už při registraci si všimnete profesionálních fotografií na pozadí a jemných nápisů, které se ke všemu hodí. Vývojáři prostě měli smysl pro detail a aplikaci vytvořili tak, aby nabádala k opakovanému spuštění a stálému pohybu.
Jak už název Nike+ RunClub napovídá, je určena na běh. To je důležité říci hned v úvodu. Trackoval jsem s ní běh – na to je excelentní, ale při jízdě na kole mi chyběly některé údaje (třeba průměrná rychlost – ukazuje se pouze tempo na kilometr). Pokud jste ale běžci, bude právě pro vás. Při běžícím tréninku dominují displeji veliké číslice s časem, vzdáleností nebo tepem. Dále na něm naleznete zámek obrazovky, rychlý přístup k hudbě a velmi užitečné tlačítko, které vás okamžitě přesune do fotoaparátu. Je milé, že tvůrci mysleli i na to, že spousta z nás si chce kouzelné okamžiky z tréninku zaznamenat. Je to sice drobnost, ale udělá radost.
Když aktivitu dokončíte, působivě se vám vykreslí, kudy jste běželi. Čára trati funguje podobně podobně jako u Runtasticu a ukazuje vám rychlost. Zároveň se přes sebe vykreslí grafy tepu, stoupání a rychlosti, takže můžete vidět, jak vám dal který kopec zabrat.
Pokud byste se chtěli zlepšovat, je na to aplikace připravena a nabídne vám tréninkový plán. Ten vybíráte podle doby, kterou mu chcete věnovat. Aplikace má ještě sestřinou aplikaci Nike+ TrainingClub, kde si budete moci s tréninkovými plány vyhrát ještě více a snáze s ní dosáhnete svých cílů. Pomohou vám se připravit na závod, zlepšit svou flexibilitu nebo posílit celé tělo.
Aplikace má i watchOS app, takže v průběhu tréninku nebudete muset lovit mobil v kapse. S Apple Watch 2 bude moci běhat i bez mobilu díky zabudovanému GPS přijímači.
Pochválit také musím hlasového asistenta, který vám každou míli (nebo kilometr) hlásí tempo a čas. Nevím proč, ale líbil se mi více, než u ostatních testovaných aplikací.
Na aplikaci je hodně vidět, že se snaží slučovat běžce v okolí. Tvoří jakousi mikrosociální síť, kde se vás snaží srovnávat s přáteli a porovnává vás s nimi. Je zde i oddělení zpráv, kde se můžete domlouvat třeba na společné tréninky.
Nějak se ale nemohu zbavit pocitu, že je aplikace málo připravená na první aktivitu, takové to „Ready to go“ jí zkrátka chybí. To v tom smyslu, že si s ní musíte chviličku hrát, aby pak vše fungovalo tak, jak má. Třeba s Auto-pause jsem se v této aplikaci nějak nespřátelil a poté, co mi neustále pozastavovala cvičení jsem musel tuto funkci vypnout. Možná mě to mělo nabádat k tomu, že je můj pohyb příliš pomalý – nevím.
Celkově je Nike+ RunClub povedená. Pokud se ale chcete věnovat jiným aktivitám než je běh, doporučit ji nemůžeme. Pokud ale běžec jste, není lepší alternativa, než tato neplacená aplikace. Má styl a nabídne toho hodně – přesto ale bez zbytečných funkcí.