Neočekává se, že by výroba čipů Apple v TSMC byla ovlivněna rozhodnutím Číny omezit vývoz dvou klíčových materiálů, ale existují obavy, že by se to mohlo dramaticky změnit, pokud se vztahy mezi Čínou a USA budou nadále zhoršovat.



Největší obavou je, že Čína by mohla udělat stejný krok s prvky vzácných zemin, jako je lithium. Situace se začala zhoršovat v květnu, kdy USA sestřelila podezřelý čínský špionážní balón letící nad zemí ve velké výšce. Čína popřela, že by špehovala USA, a tvrdila, že to byl civilní meteorologický balón, který vyletěl z kurzu. Trosky byly později získány americkou armádou, která uvedla, že obsahovala zařízení pro shromažďování zpravodajských informací, které není v souladu s meteorologickým balónem.

Čína reagovala tím, že nařídila státním společnostem, aby přestaly nakupovat čipy od americké společnosti Micron. Bidenova administrativa zase zakázala prodej amerických cloudových služeb AI do Číny. Posledním vývojem diplomatické války mezi oběma zeměmi je, že Čína oznámila vývozní kontroly dvou klíčových materiálů používaných pro výrobu čipů: gallia a germania. Agentura Reuters včera uvedla, že společnosti se snaží zajistit dodávky před datem 1. srpna, kdy vstoupí v platnost omezení. Výrobce čipů Apple TSMC neočekává, že by to ovlivnilo jeho vlastní výrobu, alespoň prozatím.

„Po vyhodnocení situace neočekáváme, že omezení vývozu surovin gallia a germania budou mít přímý dopad na výrobu TSMC,“ uvedla společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co v e-mailovém prohlášení. „Situaci budeme i nadále pečlivě sledovat,“ dodala bez upřesnění. Analytici však varují, že pokud obě země nevyřeší spor, může se situace ještě výrazně zhoršit. Největší obava je z toho, že Čína by také mohla uvalit kontroly na vývoz prvků vzácných zemin – včetně lithia, velmi důležitého prvku pro výrobu baterií pro téměř všechna elektronická zařízení.