Společnost Kagi vydala verzi 1.0 svého prohlížeče Orion určeného pro macOS. Po dlouhém testování přichází prohlížeč založený na WebKitu jako alternativa pro uživatele, kteří chtějí rychlost Safari, ale bez sběru dat a sledování, které doprovází mnoho ostatních prohlížečů.



Pro uživatele, kteří hledají náhradu za prohlížeče jako Chrome, Edge či Brave, aniž by museli obětovat výkon nebo podporu rozšíření, může být Orion atraktivní volbou. Na rozdíl od nedávných nových prohlížečů navíc neobsahuje žádné integrované AI funkce, a Kagi uvádí, že nesbírá žádná data ani údaje o používání.

Bez zbytečností, ale se zajímavými funkcemi

Přesto Orion nabízí několik funkcí, které běžně nenajdete ani u velkých prohlížečů:

  • Režim soustředění – přemění jakoukoli webovou stránku na minimalistickou, nerušenou aplikaci bez prvků prohlížeče.
  • Link Preview – náhled odkazů z e-mailů či poznámek bez nutnosti otevírat nový panel.
  • Oddělené profily – různé prostory pro práci, osobní prohlížení a další účely, zcela izolované od sebe.
  • Podpora rozšíření pro Chrome i Firefox – unikátní kombinace, která výrazně rozšiřuje možnosti prohlížeče.

Dostupnost a cena

Orion je zcela zdarma a navíc nabízí 200 bezplatných vyhledávání ve vyhledávači Kagi. Pro uživatele, kteří chtějí něco navíc, je k dispozici předplatné Orion Plus, které odemyká:

  • plovoucí okna zůstávající nad ostatními aplikacemi,
  • vlastní ikony,
  • dřívější přístup k novým funkcím.

Prohlížeč, který vznikal pět let

Šestičlenný tým Kagi pracoval na Orionu celých pět let – první dva roky dokonce vyvíjel prohlížeč jediný vývojář. Společnost plánuje rozšiřovat dokumentaci a přidávat nové funkce v průběhu následujících měsíců. Orion si můžete stáhnout na oficiálních stránkách Kagi, zatímco verze pro iPhone a iPad jsou dostupné v App Storu.