Apple s představením macOS 27 Golden Gate definitivně potvrdil konec jedné důležité éry. Nový systém bude poslední verzí macOS, která nabídne plnou podporu Rosetta 2, tedy překladové vrstvy umožňující spouštění aplikací vytvořených pro čipy Intel na Macech s čipy Apple Silicon.



Rosetta 2 byla představena společně s prvním čipem M1 na konci roku 2020. Jejím hlavním úkolem bylo usnadnit přechod z procesorů Intel na vlastní čipy Applu tím, že umožnila bezproblémové spouštění starších aplikací bez nutnosti okamžitých úprav ze strany vývojářů. Apple již během konference WWDC 2025 oznámil, že Rosetta 2 zůstane jako univerzální nástroj dostupná pouze do macOS 27. Následně bude její podpora výrazně omezena. Po vydání macOS 28 již nebude možné běžně spouštět aplikace určené výhradně pro čipy Intel. Apple sice plánuje zachovat omezenou část funkcí Rosetty pro některé starší hry a neudržované tituly, běžné aplikace však o tuto kompatibilitu přijdou.

To znamená, že uživatelé Maců s čipy Apple Silicon, kteří stále používají software bez nativní podpory, mají poslední rok na nalezení alternativy nebo získání aktualizované verze aplikace. Společnost začala na blížící se změnu upozorňovat již v aktualizacích macOS 26.4 a macOS 26.5. Při spuštění aplikace určené pouze pro Intel se nyní zobrazuje systémové upozornění informující o tom, že podpora skončí v některé z budoucích verzí macOS. Cílem je dát uživatelům i vývojářům dostatek času na přechod. Od oznámení přechodu na Apple Silicon v roce 2020 uplynulo šest let a většina populárních aplikací dnes nabízí plnou podporu čipů řady M. Problém se však může týkat speciálního firemního softwaru, starších profesionálních nástrojů nebo méně udržovaných aplikací, které dosud nebyly přepracovány.