Apple se chystá koupit českou technologickou společnost PlasmaSolve, která se specializuje na simulaci plazmových výrobních procesů. Informaci zveřejnila Evropská komise v rámci oznámení týkajícího se plánované transakce.
Podle dokumentu Apple prostřednictvím své dceřiné společnosti převezme celý vydaný základní kapitál společnosti PlasmaSolve s.r.o. Součástí dohody je také nabídka zaměstnání a následné přijetí části zaměstnanců české firmy. PlasmaSolve vznikla v roce 2016 a zaměřuje se na materiálové vědy a vývoj softwaru pro simulaci plazmových procesů. Její technologie umožňují výrobcům předem simulovat a optimalizovat výrobní postupy, což může zjednodušit vývoj nových materiálů a povrchových úprav. Hlavním produktem společnosti byla platforma MatSight. Ta nabízí sadu aplikací určených mimo jiné k simulaci procesů fyzikálního napařování a dalších technologií používaných při nanášení tenkých vrstev na kovové povrchy.
Apple měl technologii PlasmaSolve využívat řadu let při vývoji některých svých produktů. Simulace pomáhají například při návrhu tenkých ochranných vrstev nanášených na povrch zařízení. U různých modelů iPhonu se podobné technologie používají k vytvoření odolné tenké vrstvy na kovových částech konstrukce. Jejím cílem je zvýšit odolnost povrchu proti poškrábání a dalšímu mechanickému poškození. Akvizice tak dává smysl nejen z pohledu softwaru, ale především z hlediska know-how. Apple tím může získat větší kontrolu nad technologií, kterou už používá ve svých výrobních procesech, a zároveň si zajistit přístup k odborníkům, kteří ji vyvíjeli. PlasmaSolve v minulosti získala finanční podporu prostřednictvím několika grantových projektů souvisejících s vývojem jejích technologií. Webové stránky společnosti jsou stále aktivní a popisují její výzkumné a vývojové aktivity.














