Sdílejte

zajímavé aplikace dne iconO hře LIMBO jste se možná už doslechli. Na App Storu je už od poloviny roku 2013. Je držitelem několik designových ocenění ze strany Applu a po nějakou dobu kralovala na App Storu v několika kategoriích. Hra je na hodnocena velmi dobře, když si ale chcete přečíst popis vývojářů, dozvíte se jen jedinou větu: “ Nejistý z osudu své sestry, vstupuje chlapec do LIMBA.“

My jsme chtěli zjistit, co tato věta znamená, a tak jsme celou hru prošli. Žádné titulky nebo psaný příběh v ní ale nenajdete. Dokonce ani vlastní menu zde není. hned po spuštění aplikace se dostáváte do samotné hry. Je tedy na vás, jak větu pochopíte a zda vás hra dovede k zamyšlení, nebo ji projdete jen jako hru s logickými skládačkami, zajímavým prostředím a trochou akce.

První věcí, co vás možná překvapí je monochromní vzhled hry. Jiné, než odstíny černé a bílé, ve hře nenaleznete. Další věcí, která je zvláštní, že zde není žádný návod na to, co dělat, nebo jako se pohybovat. Na vše přicházíte sami. Když objevíte jednoduché ovládání pomocí posunků po displeji, vydáváte se na cestu. 

Ta je ale také plna překvapení. Ponuré prostředí na vás bude působit všelijak. Po pár krocích, které s chlapcem ujdete vás možná šokuje násilí. Roztomilý chlapeček si kráčí lesem a najednou chlamst – velikánské pytlácké oko mu ucvakne tělíčko od hlavičky. Když se ale něco nepovede a váš hrdina „zaklepe bačkorama“, není to nic, co by vás posunulo na začátek hry. Zkrátka jen opakujete danou překážku. Hra díky tomu pěkně plyne a nestane se, že byste se přistihli při tom, jak se nudíte u několikrát opakovaného úkolu.

Jako celek hra působí velmi zdařile, překážky, které překonáváte mají nápad, ale nikdy se nestane, že byste na nich ztroskotali na dlouhou dobu. Více než o samotné hraní jde ale o to, jak hra vypadá, jedná se spíše o výtvarný skvost, než o převratný herní styl. Smrt čekající na každém kroku v kombinaci s roztomilými očičky chlapečka vytváří zajímavý kontrast a celkově je prostředí kouzelně.

Pokud si tedy chcete zahrát hru s poutavou grafikou a nápaditými úkoly, neváhejte s koupí hry LIMBO ani chvíli. Příjemně se u ní, za zvuků šumícího lesa, odreagujete. Škoda jen, že je hra docela krátká. Na druhou stranu vás s touto délkou nepřestane bavit ani na chvíli a úkoly se nezačnou opakovat.

LIMBO
LIMBO
Developer: Playdead
Price: 119,00 Kč
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot
  • LIMBO Screenshot