Řada iPadů Pro je, nejen podle jména, určena pro profesionály. Zvládnete na něm i náročnou práci počítačových grafiků a designerů. Výpočetního výkonu má na rozdávání. Konec ale s básněmi. Pojďme se podívat na pár aplikací, které vám pomohou s grafickou tvorbou – třeba nejen na iPadu Pro.
Procreate
Procreate je populární aplikací doporučovanou designerům. A je k tomu rozhodně důvod. Tento držitel ceny Apple Design Award, označení Apple Essentials stojí třeba za tvorbou plakátu na hit Netflixu „Stranger Things“.
V aplikaci naleznete neuvěřitelných 128 různých stop štětců, pokročilou práci s vrstvami, nezalekne se ani práce s plátny o vysokém rozlišení a vše bude běhat plynule díky tomu, že si rozumí s 64 bitovou architekturou čipů iPadů Pro. Umělecké tahy po displeji budou hračkou. S posledním updatem navíc přibyla podpora záznamu videa nebo dokonce livestreamu, takže můžete svá veledíla sdílet s přáteli už od samého počátku a ne až jako výsledek na sociálních sítích a jako hotový výtvor.
Procreate vás vyjde na 5,99$, za tuto cenu získáte do ruky profesionální nástroj. Sumou 5,99$ to ale nekončí a za některé doplňky bude potřeba si ještě připlatit.
Adobe Photoshop Sketch
Firma Adobe je velmi známá díky tomu, že vytváří software, který je základem hladkého průběhu práce mnoha uživatelů. Aplikace Photoshop Sketch není výjimkou a je ideálním příkladem toho, jak by měla vypadat profesionální kreslící aplikace pro dotyková zařízení.
Aplikace Photoshop Sketch je pravou rukou počítačových verzí od Adobe. Mezi mobilními aplikace a desktopovými verzemi funguje snadný přenos souborů, takže snadno dostanete rozpracovaný soubor z iPadu třeba do Adobe Illustratoru. V aplikaci naleznete základních 14 tužek, per a štětců s nastavitelnými parametry. Další do aplikace můžete exportovat z aplikace Adobe Capture, takže se nemusíte bát, že by vám to, co potřebujete chybělo.
Aplikace Adobe Photoshop Sketch je ke stažení zdarma, nicméně pro využití všech funkcí, které Adobe nabízí je dobré zaplatit si program Creative Cloud, který už vám dokáže udělat slušnou čáru přes rozpočet.
ArtRage
Pokud chcete svou tvorbu na iPadu co nejvíce přiblížit reálným tahům tužky na papíře a vrhnout se do tvorby karikaturek, neváhejte nad ničím jiným, než je ArtRage.
Aplikace ArtRage se rozhodla napodobit plátno se vším všudy. Začněme třeba množstvím barvy, které jste nanesli. Podle této hodnoty bude klesat sytost barev podle toho, jak moc je rozetřete po plátně. Dále se zde setkáte s hrubostí papíru, která dává vašim tahům zvláštní nádech opravdovosti. Aplikace napodobuje i to, jak je papír mokrý po tahu štětcem. Tahy tak nebudou vždy stejné a při mokřejším papíře bude jiné krytí, což vytvoří zajímavou iluzi reálného plátna.
Aplikace ArtRage je v App Storu dostupná za 4,99$.
Autodesk Graphic
Pro ty, kteří rádi udělají tah za rámec možností papíru a dají přednost futuristickému nástroji, je tu Autodesk Graphic. Aplikace se může plnohodnotně rovnat úrovni počítačových nástrojů. Je excelentní volbou pro ty, kteří berou iPad jako svůj pracovní nástroj číslo jedna a nepočítají s tím, že svou práci budou přenášet na počítač.
Skvěle zvládnutá práce s vrstvami, nastavení hloubky pracovní vrstvy pro velmi precizní práci a klasické nástroje tvoří základ profesionálně vyhlížejícího a ještě více profesionálně fungujícího Autodesk Graphicu. Mimo jiné nabízí i velmi širokou škálu formátů, ve kterých lze výsledek exportovat. Třeba takový PSD, klasický PDF nebo vektorový SVG.
Auto Desk Graphic seženete v App Storu za 8,99$.
Pixelmator
Říká se: „To nejlepší až nakonec.“ a my se tím řídíme. Za nejlepší kousek v našem výběru považujeme Pixelmator. Není divu, že že je s iPadem jako bratr. Aplikace Pixelmator je výtvorem vývojářů od samotného Applu.
Aplikace má být pracovním nástrojem pro designery, malíře a fotografy zároveň. A daří se jí to velmi dobře. Mnoho nástrojů pro kreslení, široká škála kompozičních možností, spousta filtrů a plno vychytávek na úpravu fotografií. Aplikace nabídne více než 100 stop štětců a poradí si s Apple Pencil jako žádná jiná – síla přítlaku a naklopení funguje snad lépe, než na opravdovém papíře. Práce napříč zařízeními je samozřejmostí stejně tak jako zálohování děl na iCloudu.
Pixelmator seženete na App Storu za 4,99$.
Závěr
Tak nějak není v naší moci, abychom vám jednoznačně řekli, která aplikace je nejlepší. Každá nabídne trochu rozdílné funkce, ale můžeme vás uklidnit, že s žádnou z nich neuděláte chybu. Je tedy jen na vás, které funkce upřednostníte.