U příležitosti stého čísla jsme pozvali do našeho tradičního Koncilu osobnosti z české komunity uživatelů Apple a médií. Téma jsme tentokrát zvolili Apple a osobní život. Jak různí lidé nahlíží na jablečná zařízení, jak je používají, či jaké mají oblíbené aplikace? Tady jsou jejich odpovědi.



Koho jsme se ptali?

Petr Mára: Český guru Applu, @petrmara
Filip Houska: Šéfredaktor AppleCrunch, redaktor CzechCrunch, fanoušek minimalismu, designu a technologií, Olomouc @filiphouska
Roman Maštalíř: CEO at eventee.co, co-founder of Touch Art, Blogger at http://strudel.cz, Tesla Motors lover, Apple sheep, dream maker, Nintendo fanboy, optimist
Tomáš Svoboda: Před pradávnem jsem založil magazín Appliště.cz, protože jsem chtěl psát o všem, co mělo něco společného s Applem. Ze zábavy se stala hlavní pracovní činnost, ale mohu děkovat za to, že mě baví stále stejně.
Vladimír Janeček: šéfredaktor SuperApple Magazínu
Michal Izzy Cuper: Zakladatel a majitel internetového magazínu AppleNovinky.cz. Workoholik, milovník fotografování, hudby, technologií, sociálních sítí a marketingu.

iPure Koncil

1. Když se řekne Apple a osobní život, co se vám vybaví?

Petr Mára: iPhone, AirPods, ekosystém, Apple Remote, provázanost, nemusím řešit, pokud nechci. Mohu si vybrat, zda chci technologii poznat více do hloubky, nebo zda mi vyhovuje „jen“ ji používat.

Filip Houska: Nedílná součást a možná i trochu ten životní styl. Nějakým způsobem mě to dotváří.

Roman Maštalíř: V posledních letech pravděpodobně zdraví. Nevím, jestli je to tím, jak stárnu, nebo přístupem Applu ke zdraví, ale nikdy mě tak netrápilo, že jsem ten a ten den nebyl dostatečně aktivní nebo nesportoval. Aktivně sleduji, co jím, zda dostatečně spím a cvičím. To vše aniž bych o to výrazným způsobem usiloval. Apple mi prostě jen připomene, že své cíle nesplním, pokud budu další 2 hodiny sedět na zadku a ještě mi do toho vhodí notifikaci, že kamarád Pavel právě docvičil. Doufám a těším se, co nového v této oblasti Apple přinese.

Tomáš Svoboda: První iPhone, který jsem si pořídil. Byl to první u nás prodávaný model – 3G a já jsem byl v sedmém nebi. Už když Steve Jobs představoval první generaci, nevěřil jsem vlastním očím, co všechno může telefon umět, a hlavně jak přirozeně se ovládal, no prostě paráda.

Vladimír Janeček: Po pravdě? Vůbec nic, respektive vůbec nevím, co bych si měl vybavit. Nějak nedokáži rozlišit použití věcí od Apple v osobním a pracovním životě. Tam i tam používám stále stejné produkty, aplikace i funkce. Osobní život plánuji ve stejné kalendářové aplikaci, jako ten pracovní, obojí se mi prolíná.

Michal Izzy Cuper: Steve Jobs – to, jak z nápadu zrealizoval věc, bez které se dnes neobejdeme ani jeden den a na níž mají doslova závislost miliony lidí.

2. Bez kterého produktu Applu si nedokážete představit svůj den?

iPure Koncil

Petr Mára: iPhone

Filip Houska: Jednoznačně iPhone v kombinaci s AirPods. Řeším na něm většinu věcí v online světě, a dokonce na něm píšu koncepty svých článků. Věřím ale, že to jednou budou Apple Watch, bez kterých si nedovedu představit den.

Roman Maštalíř: Jednoznačně bez iPhone. Paradoxně na něm dělám jen elementární věci. Pokud to jde, vždy sáhnu pro iPadu Pro nebo Macu kvůli klávesnici a větší obrazovce. iPhone je ale taková má prodloužená ruka. Pomáhá mi zůstat v kontaktu a vždy být plně v obraze, co se děje v práci. Naštěstí slouží méně a méně na pálení času na sociálních sítích, takže se dá říci, že můj čas na iPhone je skutečně produktivní. 😇

Tomáš Svoboda: Opět iPhone. Když se nedostanu k Macu, dost věcí vyřeším díky telefonu. iPad jsem si moc neoblíbil, ale to se zřejmě časem změní. AirPods jdou dočasně nahradit jinými sluchátky a Apple Watch životně nepotřebuji.

Vladimír Janeček: Aktuálně Apple Watch, ale trochu bych tu otázku upravil, aby na mě seděla lépe: Bez kterého produktu si nedokáži představit svůj den? Takto obecně to budou hodinky, přesněji řečeno chytré hodinky se sledováním zdravotních funkcí a sportovních aktivit. V aktuální chvíli to jsou tedy Apple Watch 4, protože mi z aktuální nabídky všech výrobců vadí nejméně. Pokud by se někde objevilo něco výrazně lepšího, mohlo by se to změnit – ale vždy to budou hodinky na zápěstí.

Michal Izzy Cuper: Rozhodně iPhone a MacBook Pro, další produkty jako Apple Watch nebo iPad jsou už vedlejší.

3. Myslíte si, že jste na svém zařízení závislý? Umíte ho odložit nebo ho stále nutně potřebujete?

iPure Koncil

Petr Mára: Lhal bych, kdybych tvrdil, že dokáži vydržet den bez iPhone. Je to moje rozšíření paměti RAM (mozku).

Filip Houska: To se trošku kryje s mou předchozí odpovědí. Kdybych na něm neřešil vše včetně práce a „osobních“ věcí, úplně v klidu iPhone (a vlastně i Mac) odložím.

Roman Maštalíř: Podařilo se mi vybudovat tak 99% odolnost. Ráno beru telefon a hodinky do ruky až s odchodem z bytu. Ke snídani nesmí. Stejně tak u oběda mě vytáčí kolegové, kteří tupě koukají do telefonu uprostřed konverzace. Snažím se budovat podobný návyk i večer, ale na tom ještě pracuji. Abych se přiznal, mám více a více dní, kdy se těším na papírovou knihu a telefon zahrabávám hluboko do zásuvky.

Tomáš Svoboda: Jsem závislý, ale lepší se to. Uvědomuji si to už nějakou dobu a asi právě proto už moc neřeším, abych měl poslední model telefonu, nebo hodinek a nutkání používat více tato zařízení na úkor reálného života. Na světě jsou důležitější věci a snažím se k tomu tak přistupovat.

Vladimír Janeček: Věřím, že nejsem. Příchodem domů odkládám telefon do nabíječky v pracovně a do rána druhého dne na něj nesáhnu Nemám jej v ložnici hned vedle postele. Současně s příchodem domů se mi zapíná tichý režim, v rámci kterého se mi dovolá pouze nejbližší rodina – kdokoli mimo těchto pěti lidí má v ten den již smůlu. Stejně tak notifikace na hodinky přijímám pouze mimo domov, v pracovním procesu.

Stejně to mám také o víkendu, kdy na telefon sáhnu jen v opravdu výjimečných situacích a pokud nepotřebuji na ničem pracovat, nezapínám ani počítač.

Michal Izzy Cuper: Ano, a nejen já, ale dost lidí v mém okolí. Odložit ho dokážu, pokud je dost práce, ke které iPhone nebo MacBook Pro nepotřebuji.

4. 5 aplikací třetích stran, bez kterých se neobejdete.

Petr Mára: MindNode, Pocket, Overcast, Google Maps, 1Password, Blockstream Green, V for Wiki, Instagram, Tweetbot.

Filip Houska: Basecamp, Slack, My Air, Messenger, Facebook

Roman Maštalíř: Vzhledem k tomu, že moje práce je i moje hobby, bude většina aplikací zaměřená právě na práci, ale skutečně si bez nich neumím představit pracovní život.
a) Jednoznačně Trello, nejlepší nástroj pro řízení projektů. Mnohokrát jsem zkoušel něco nového, ale s radostí jsem se vrátil zpět k Trellu.
b) Slack pro veškerou firemní komunikaci.
c) Google Maps, používám prakticky denně pro plánování cesty na schůzky a abych se neztratil při návštěvách Prahy. 😂
d) iA Writer je pravděpodobně můj nejoblíbenější textový editor.
e) Flow od Moleskin používám nově, ale hned jsem se do něj zamiloval. Nejlepší nástroj pro rychlé zápisky a náčrty na iPadu.

Tomáš Svoboda: Bankovní aplikace, Things, SofaScore, Podcasty a Nike Run Club.

Vladimír Janeček: Google Home, Microsoft Outlook, Word, Excel a PowerPoint.

Michal Izzy Cuper: Gmail, Facebook, Instagram, Messenger, Chrome.

iPure Koncil

5. Zahrajeme si na vizionáře. Myslíte si, že může Apple náš život udělat ještě jednodušším či lepším? Máte nějaké nápady?

Petr Mára: Lepším určitě ano, pořád je spousta oblastí, které si zaslouží jeho přístup, ale nejsem si jist, zda designéři Applu mají čas všechny oblasti prozkoumávat. Zda jednodušším… nejsem si jist. Každý nový koncept vyžaduje něco nového přijmout a naučit se, aby se následně věc stala složitější. První iPhone byl relativně jednoduchý produkt. Totéž se nedá říci o iOS 13. To už je celkem komplexní OS, jenž řada lidí nemá čas a kapacitu prozkoumat. Apple dokáže změnit trh nebo odvětví, zjednodušit a zlepšit ho, aby následně pomocí drobných kroků učil své uživatele určité komplexnosti. Což je dobře, nutí to uživatele se stále dovzdělávat a posouvat a naštěstí to jde po drobných krůčcích, které jsou v rámci ročního cyklu zvládnutelné.

Filip Houska: Věřím tomu hlavně v oblasti zdraví a zdravotních funkcí. Myslím, že to bude mít zásadní dopad, až se na to lépe adaptuje i české zdravotnictví.

Roman Maštalíř: Jednoznačně česká Siri. Ani ne tak kvůli jazykové bariéře jako spíše rozpoznání českých jmen a názvů. Líbila by se mi i lepší otevřenost třetím stranám. Kolik let to Apple trvalo, než otevřel dveře vývojářům k CarPlay. Absence podpory Spotify je pro mě největší důvod, proč úspěšně ignoruji HomePod. Ale to už jsem se možná moc rozepsal. 😊

Tomáš Svoboda: Když se mluví o životě, určitě jsou nasnadě zdravotní funkce a jejich využití pro zvýšení jeho kvality nebo záchranu. Všechno ostatní není důležité.

Vladimír Janeček: Zcela rozhodně plnohodnotným hlasovým asistentem plně funkčním v češtině. Hlasového asistenta používám několikrát denně a v otázce „bez kterého produktu Apple si nedokážete představit svůj den“ jsem jej neuvedl jen proto, že není od Applu. Je od Googlu, a přestože stejně jako Siri nerozumí česky, je v českém prostředí daleko lépe použitelný – vyzná se v českých reáliích, čerpá data z českých zdrojů, ráno mi při čištění zubů poví nejnovější zprávy z Radiožurnálu, při nastartování auta pak aktuální hlášení Zelené vlny. Umí odesílat e-maily, telefonovat, ovládat domácnost – to je přesně to, čím by mohl být život a provádění běžných rutinních činností jednodušší.

Takže pojď do toho Apple: dej nám českou Siri, nauč ji se orientovat v našich reáliích a zásob nás tak praktickým a dostupným hubem, jako je Google Home Mini!

Michal Izzy Cuper: Ano, může, ale už to nikdy nebude vyhovovat všem, protože Apple už není tou vizionářskou firmou, která dokáže obohatit geeky. Už je zaměřena na velkou masu lidí, kde každému vyhovuje jiný způsob. Určitě to aktuálně dělá nejlépe, jak může, pro svůj byznys plán, ale mnohem těžším úkolem je udržet svou pozici.