Přibližně padesát zaměstnanců společnosti Apple bylo propuštěno za údajné podvádění společnosti prostřednictvím programu Matching Grants, ve kterém společnost souhlasí s vyrovnáním charitativních darů poskytnutých zaměstnanci.



Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook spustil program dorovnávání charitativních darů již v roce 2018. Dohoda spočívá v tom, že za každý dolar, který zaměstnanec daruje na charitu, jej Apple dorovná dvěma dolary. Roční limit byl omezen na 10 000 USD na zaměstnance. Pokud například zaměstnanec daruje maximálně 10 000 dolarů, Apple poskytne dalších 20 000 dolarů, takže charitě dá celkem 30 000 dolarů. India Today uvádí, že bylo propuštěno kolem 50 zaměstnanců a šest z nich bylo zatím obviněno z trestných činů. Někteří zaměstnanci ve spolupráci s konkrétními neziskovými organizacemi – včetně sdružení údajně spojených s indickou komunitou – falšovali dary za účelem zneužití programu.

Podle těchto tvrzení zaměstnanci darovali finanční prostředky neziskovým organizacím, které pak Apple dorovnal. Neziskové organizace však údajně vrátily původní dary zpět zaměstnancům, což jim umožnilo ponechat si odpovídající příspěvky společnosti Apple. Pokud by to bylo správné, znamenalo by to nejen porušení podnikových zásad, ale také porušení daňových zákonů USA, protože nepravdivá tvrzení zaměstnanců by mohla představovat daňový podvod. Pokud se obvinění prokážou, bude to znamenat, že Apple byl oklamán, aby poskytl charitativní dary konkrétním charitativním organizacím, zatímco stát Kalifornie byl podveden daňovými odpisy za neexistující zaměstnanecké dary.