Sledovače tepové frekvence vestavěné do přístroje Apple Watch a další nositelná zařízení dokážou s 97% přesností zjistit abnormální srdeční rytmus podle nové studie provedené týmem za aplikací cardiogr.am na Apple Watch ve spolupráci s výzkumníky na University of California, San Francisco.
Více než 139 milionů měření srdeční frekvence a počtu kroků bylo nashromážděno od 9 750 uživatelů aplikace Cardiogram, kteří se také zapsali do studie UC San Francisco Health eHeart Study, s údaji používanými pro výcvik DeepHeart, hluboké neuronové sítě Cardiogramu.
Jakmile byl DeepHeart vycvičen, byl schopen číst údaje o srdeční frekvenci získané ze zařízení a rozlišovalo mezi normálním srdečním rytmem a fibrilací síní s 97% mírou přesnosti, a to jak při testování pacientů z UCSF se známými srdečními problémy, tak u uživatelů Cardiogramu.
97% naznačuje, že Apple Watch mají lepší výsledky, než speciální pásek KardiaBand. „Přesnost 97% se vztahuje na c-statistickou oblast nebo oblast pod křivkou citlivosti v citlivosti. Překvapivě byla citlivost a specifičnost DeepHeartu dokonce vyšší než doplněk EKG Apple Watch s čistotou FDA – 98% (vs 93%) citlivost a 90% (vs 84%) specifičnost.“
Podle Cardiogramu je dnešní studie označována jako první peer-reviewed studie ve zdravotnickém časopise, který dokazuje, že populární zařízení od společností jako Apple, Garmin, Polar, LG a další mohou odhalit závažné zdravotní stavy.
Fibrilace síní nebo abnormální srdeční rytmus je stavem, který může svědčit o závažných zdravotních problémech a může vést k selhání srdce a mrtvici. Fibrilace síní je často nediagnostikovaná, což mohou pomoci Apple Watch a další nositelné zařízení. Apple Watch nenahradí tradiční EKG, ale může upozornit lidi na problém mnohem dříve, než by to bylo zjištěno později.
Cardiogram a UCSF pracují na možnosti předčasného zjištění hypertenze, spánková apnoe a časné známky diabetu. Předběžné studie naznačují, že všechny tyto podmínky mohou být zaznamenány v datech shromážděných z Apple Watch a dalších běžných nositelných zařízeních.
Apple spolupracuje s výzkumnými pracovníky ze Stanfordu na vlastní studii, aby zjistil, zda snímač tepové frekvence v Apple Watch mohou být použity k detekci abnormálních srdečních rytmů a častých srdečních onemocnění. Pokud je zjištěn abnormální srdeční rytmus, budou vědci kontaktováni a požádáni, aby nosili ePath monitor pro testování srdečního zdraví.
Majitelé společnosti Apple Watch se mohou zaregistrovat do studie Apple Heart Study stažením a instalací aplikace Apple Heart Study. Ti, kteří se chtějí připojit ke studiu Cardiogramu, mohou nainstalovat aplikaci pro kardiogram a zaregistrovat se do studie mRhythm.