Odborový svaz IAM zastupující zaměstnance společnosti Apple v Towsonu v Marylandu dnes oznámil, že podává u Národní rady pro pracovní vztahy žalobu na nekalé pracovní praktiky [PDF].



Odborový svaz obviňuje Apple z nezákonné diskriminace odborově organizovaných pracovníků. Začátkem tohoto měsíce Apple oznámil plány na uzavření prodejny v Towsonu spolu s dalšími dvěma pobočkami v Connecticutu a Kalifornii. Prodejna v Towsonu byla v roce 2022 první maloobchodní pobočkou Apple, která se v USA odborově organizovala. Při většině uzavřených prodejen jsou zaměstnanci automaticky přemísťováni do blízkých prodejen, ale Apple uvedl, že odborová pravidla v pobočce v Towsonu jí brání v přesunu pracovníků do jiných prodejen.

Apple místo toho uvedl, že zaměstnanci v Towsonu se mohou ucházet o volná pracovní místa v Applu. Odborový svaz IAM tehdy uvedl, že je rozhodnutím Applu „pobouřen“ a že v dohodě nic nebrání přemístění zaměstnanců. Odborový svaz IAM uvedl, že tvrzení společnosti Apple je nepravdivé a že vyvolává „vážné obavy“, že uzavření obchodu je „cynickým pokusem o rozbití odborů“. Odborový svaz požádal Apple, aby své rozhodnutí změnil a dal pracovníkům z Towsonu stejnou příležitost přestoupit na jiná místa. Tři obchody, které Apple zavírá, se nacházejí v nákupních centrech, která se pomalu zavírají.