Reklama
Reklama

Je to tak. Jablečný telefon byl poprvé představen již před 12 lety dne 9. 1. 2007 na konferenci Macworld samotným Stevem Jobsem. První iPhone se však začal prodávat až o několik měsíců později, navíc byl prodej výhradně přes operátora. Ten den opravdu Apple opět změnil svět. Do nudných vod tlačítkových telefonů připlul iPhone s kapacitním displejem a mnoha funkcemiPřipomeňme si, jak dokonalou prezentaci Steve Jobs předvedl. Humor, který připravil byl jemu vlastní.

Apple se od té doby stal jedničkou v inovacích mobilních telefonů, zatím sedmkrát měnil design a přinesl nesčetně mnoho nápadů, kterým se lidé posmívali, ale implementovali je později i další výrobci mobilních telefonů. Do dnešních dnů existuje celkem 21 modelů iPhonů od variant se 4GB paměti až po 512GB.

Pojďte si s námi připomenout první iPhone.

Původní iPhone se v době uvedení jmenoval pouze iPhone a zpětně jej i samotný Apple nazývá různými jmény – najdeme iPhone 2G, původní iPhone či posledním označením iPhone Original na tiskové konferenci v červnu 2010.

Hardwarové specifikace přístroje byly v roce 2007 velice nadprůměrné, konkrétně se jednalo o procesor Samsung S5L8900 (412MHz ARM 1176 procesor, grafický koprocesor PowerVR MBX 3D) a operační paměť o velikosti 128 MB (eDRAM). Pro uživatele bylo připravené dodatečně nerozšiřitelné, integrované, flashové úložiště o velikosti 4, 8 či 16 GB, což se zdá v dnešní době spíše úsměvné. Samotnou výrobu přístroje prováděla, podobně jako u dalších výrobků společnosti Apple, firma Foxconn. iPhone 2G byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iPhone OS 1.0. Nejvyšší verze, kterou je možné na tento iPhone nahrát, je iPhone OS 3.1.3, z roku 2009.

Nenativní aplikace byly v telefonu řešeny za pomocí webových stránek. Později se nalezly způsoby, jak obejít zabezpečení iPhone a do telefonu vlastní aplikace nahrát přes tzv. jailbreak. Telefon bylo v počátcích možné koupit pouze u výhradního amerického operátora AT&T a noví zákazníci se v prvních dnech setkávali s problémovou aktivací, protože servery AT&T nebyly na takový nápor prodejů připravené.

Klíčové vlastnosti

  • 2G sítě
  • 30 pinový konektor
  • 3,5 „širokoúhlý displej s více dotyky
  • Vestavěný webový prohlížeč Safari a připojení Wi-Fi
  • 2 megapixelový fotoaparát
  • Akcelerometr
  • Snímač přiblížení
  • Snímač okolního světla

Cena: 499$ až 599$ (8.210,- Kč až 12.300,- Kč).

Zdroj: wikipedia.org