Po vydání Vision Pro sdílel Apple další podrobnosti o možnosti autentizace Optic ID na Apple Vision Pro. V dnešním článku si ukážeme, co vše o tomto autentizačním systému víme.Optic ID dokáže rozpoznat jedinečnost vašich duhovek, barevnou část vašich očí, což vám umožní rychle odemknout Vision Pro, autorizovat nákupy Apple Pay, přihlásit se k mnoha aplikacím třetích stran, získat přístup k citlivým osobním údajům a další. Aplikace, které podporují Face ID a Touch ID na iPhonu a iPadu, automaticky podporují Optic ID. Po nastavení Optic ID se také stává požadavkem pro používání vaší Persony. „Stejně jako Touch ID způsobilo revoluci v autentizaci pomocí otisku prstu a Face ID pomocí rozpoznávání obličeje, Optic ID způsobí revoluci v autentizaci pomocí rozpoznávání duhovky,“ říká Apple. „Optic ID poskytuje intuitivní a bezpečné ověřování, které využívá jedinečnost vaší duhovky, kterou umožňuje vysoce výkonný systém sledování očí pomocí LED a infračervených kamer Apple Vision Pro.“

Optic ID ve výchozím nastavení skenuje obě vaše oči. Vzhledem k tomu, že velikost vašich duhovek a zornic se mění v různých světelných podmínkách, Apple říká, že se Optic ID přizpůsobuje aktualizací vaší zaregistrované šablony po každé úspěšné autentizaci. Apple zajišťuje, že všechna biometrická data jsou šifrována a nikdy nezálohována na iCloud ani nikde jinde. Existuje možnost zpřístupnění pro používání Optic ID pouze jedním okem, kterou lze zapnout v aplikaci Nastavení v části Zpřístupnění. Optic ID lze také ponechat zcela vypnuté, v takovém případě se ověřujete pouze pomocí přístupového kódu.

Apple říká, že Optic ID používá pokročilý hardware a software pro rozpoznávání duhovky.„Když nastavíte Optic ID, časoprostorově modulované blízké infračervené světlo osvětluje oko, takže oční kamery Apple Vision Pro mohou zachytit snímky vaší duhovky,“ říká Apple. „Tato obrazová data duhovky se odesílají a zpracovávají na Secure Enclave a části čipu Apple M2, který je chráněn v Secure Enclave, kde se mění na matematickou reprezentaci pro registraci. Když se ověříte pomocí Optic ID, pokus o ověření používá stejný proces k porovnání vaší duhovky se zaregistrovanými biometrickými údaji, aby se zjistilo, zda existuje shoda.“ Optic ID je v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy a podle Applu „nezpůsobí poškození očí nebo pokožky kvůli nízkému výkonu zářičů“.

Apple říká, že pravděpodobnost, že by náhodná osoba mohla odemknout váš Vision Pro pomocí Optic ID, je menší než jedna z milionu, podobně jako u Face ID. Optic ID umožňuje maximálně pět neúspěšných pokusů o shodu, než je vyžadováno heslo. Jako další vrstvu ochrany můžete nastavit Vision Pro tak, aby vymazal všechny informace, média a osobní nastavení po 10 po sobě jdoucích neúspěšných pokusech o zadání hesla.

Heslo je také nutné zadat, když:

  • Zařízení bylo právě zapnuto nebo restartováno.
  • Zařízení nebylo odemčeno déle než 48 hodin.
  • Heslo nebylo použito k odemknutí zařízení za posledních šest a půl dne a Optic ID neodemklo zařízení za poslední 4 hodiny.

V těchto případech můžete stále používat Optic ID, pokud je váš iPhone poblíž, jak Apple vysvětluje ve svém dokumentu podpory o nastavení a používání Optic ID.