Apple nabízí různé funkce rodičovské kontroly pro iPhone a iPad s nastavením omezení. Můžete zablokovat přístup k některým systémovým aplikacím, nebo k prohlížeči Safari. Existuje ale i mírnější způsob, jak omezit mladším uživatelům volné surfování po webu.
Zařízení iPhone a iPad obsahují filtr obsahu webových stránek, který může automaticky rozpoznat explicitní obsah a obsah pro dospělé, který není vhodný pro děti a zabraňuje přístupu na tyto stránky. Můžete dokonce úplně zablokovat soukromé prohlížení, zabránit smazání historie a zakázat možnost aktivace funkce inkognito. S možnostmi Omezení můžete nastavit seznam povolených funkcí pro určité webové stránky, které si vyberete.
Další možností je použití funkce Limit Content. Tím se aktivuje algoritmický obsahový filtr načítání stránek, který se pokouší zjistit přítomnost nevhodného obsahu a případně zablokuje přístup na webovou stránku. Ostatní webové stránky jsou povoleny přes filtr a načtou se jako obvykle. Můžete také seznam povolených a zakázaných webů upravit podle libosti. Chcete-li mít přehled o tom, co vaše dítě dělá, aktivace filtrování webových stránek také odstraní možnost používat soukromé prohlížení. To znamená, že historie prohlížení a karty jsou vždy uloženy mezi relacemi. Přidané stránky nemohou být uživatelem odstraněny a tlačítko „Vymazat vše“ je šedé a deaktivované.
(Je třeba poznamenat, že toto nastavení zakáže soukromé procházení pouze v prohlížeči Safari – toto nastavení není ovlivněno režimem inkognito v prohlížeči Google Chrome ani v jiných prohlížečích třetích stran.) Chcete-li zablokovat přístup k soukromému procházení a aktivovat filtr obsahu, který zabrání dětem načítání webů pro dospělé, postupujte takto
- Otevřete Nastavení.
- Klepněte na Obecné a pak na položku Omezení.
- Pokud jste dříve na iPhone nebo iPadu nenastavili funkci Omezení, budete požádáni o vytvoření přístupového kódu. Jedná se o čtyřmístný kód (jiný než je přístupový kód používaný k odemčení zařízení). Ten bude požadován vždy, když budou v budoucnosti změněna omezení.
- Pokud je aktivována funkce Omezení, přejděte dolů na řádek webových stránek a klepněte na něj. Zde můžete zvolit seznam povolených webu, černou listinu a aktivovat filtr pro nevhodný obsah.
- Ve výchozím nastavení je předvolba nastavena na „Všechny webové stránky“. Klepnutím na položku „Pouze konkrétní webové stránky“ povolíte přístup pouze webům uvedeným v seznamu. Přednastavený seznam obsahuje obsah od společností Apple, CBeebies, Discovery Kids, Disney a podobné weby. Všechny tyto možnosti můžete odstranit tak, že přetáhnete nebo přidáte novou povolenou doménu stisknutím tlačítka „Přidat web“.
Další možnost je funkce nazvaná „Limit Content for Adults“. Je-li povolena, iPhone používá algoritmy a inteligentní filtry, které automaticky zabraňují načítání stránek, pokud zařízení zjistí nevhodný obsah. Je zřejmé, že veškerý takový software není na sto procent spolehlivý a Apple nemůže zaručit, že zachytí vše.
Pokud tedy naleznete weby, které chcete zakázat, můžete rozšířit seznam zakázaných a povolených webů přidáním ručně do nastavení „Nikdy nepovolit“ a „Vždy povolit“. Pokud bude navštívena zakázaná stránka, zobrazí Safari oznámení, které je zobrazeno na obrázku nahoře. Obsahuje zkratku, která umožňuje přístup ke stránce. Při klepnutí na toto tlačítko budete požádáni o heslo před přidáním adresy do seznamu povolených webů.
Zdroj: 9to5mac.com