S příchodem iPadOS 26 se iPad posouvá blíž k Macu víc než kdy dřív – díky novému systému oken, nabídce v horní části obrazovky, nebo podpoře náročnějších aplikací. Přesto Apple odmítá sloučit oba světy v jedno zařízení. Proč?
V nedávném rozhovoru se švýcarským technologickým novinářem Rafaelem Zeierem na to odpověděl sám Craig Federighi, šéf softwarového inženýrství společnosti Apple. Federighi vysvětlil, že cílem Applu je zachovat jednoduchost a intuitivnost iPadu, ale zároveň dát pokročilým uživatelům možnost využít zařízení na maximum. „Chceme si uchovat všechnu tu jednoduchost iPadu, ale současně umožnit těm, kdo chtějí víc, aby mohli objevovat pokročilé možnosti vlastním tempem,“ řekl Federighi. Dodává, že macOS není optimalizovaný pro dotykové ovládání, což je důvod, proč ho Apple nechce implementovat na iPad. „S macOS byste přišli o to, co dělá iPad iPadem – ultimátní dotykové zařízení. Ale mezi oběma platformami si neustále vyměňujeme nápady, kde to dává smysl.“
iPadOS 26 tak představuje jakýsi kompromis mezi jednoduchostí tabletu a flexibilitou Macu. Uživatelé si nyní mohou otevřít více oken, přeskupovat je, využívat horní nabídku nebo dokonce provádět náročné systémové úlohy na pozadí – a přitom stále pracují v dotykovém prostředí optimalizovaném pro iPad. Stage Manager zůstává dostupný jako volitelný režim a tradiční jednoduché zobrazení jedné aplikace také nikam nezmizelo. Apple tím jasně ukazuje, že nechce vnutit jeden způsob práce všem – naopak, uživatel má volbu. I když Apple zatím spojuje oba světy jen opatrně, zprávy o 19palcovém ohebném iPadu naznačují, že hranice mezi platformami se bude dál ztenčovat. Není vyloučeno, že v budoucnu skutečně vznikne hybridní zařízení, které spojí to nejlepší z obou světů.